FALA AKUSTYCZNA – URZĄDZENIE

Modus eswt jest urządzeniem wykorzystującym fale uderzeniowe. Fala uderzeniowa wykorzystuje energię fali akustycznej. To mechaniczna fala charakteryzująca się skokowym wzrostem ciśnienia wytwarzana jest pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie i posiada niewielką częstotliwość. Fala uderzeniowa aplikowana przy pomocy impulsów ma za zadanie dostarczyć energię z fali akustycznej do organizmu.

Fala uderzeniowa w kosmetologii :

Zabiegi oparte na tej technologii są jednymi z najskuteczniejszych form walki z redukcją cellulitu oraz miejscowej, opornej, trudnej do usunięcia innymi zabiegami zbitej tkanki tłuszczowej. Dowiedziono, że zabiegi falą uderzeniową poprawiają wygląd skóry. Impulsy fali wytwarzają wibracje powodując naprzemienne mechaniczne rozciąganie i relaksację tkanki łącznej. Zwiększają elastyczność tkanek, stymulują produkcję kolagenu i pobudzają metabolizm komórek tłuszczowych, ułatwiając w ten sposób efektywną redukcję cellulitu.

Fala uderzeniowa jest stosunkowo nową technologią wykorzystywaną w kosmetologii. Jest to nieinwazyjna i bezpieczna metoda. Jej skuteczność jest potwierdzona badaniami klinicznymi. W kosmetologii używa się jej do walki z cellulitem i rozbijania dużych depozytów tkanki tłuszczowej. Zabiegi falą uderzeniową pobudzają cyrkulację krwi, stymulują metabolizm, intensyfikują syntezę kolagenu oraz proces angiogenezy.

Jak działa metoda ESWT?

ESWT polega na generowaniu fal akustycznych o specjalnie dobranej energii, które docierają do tkanki docelowej przez skórę i tkanki miękkie. Fala wysokiej energii przenika przez skórę pacjenta i stymuluje procesy metaboliczne.

W przypadku schorzeń urologicznych, takich jak kamica nerkowa, zaburzenia erekcji, choroba Peyroniego, czy niebakteryjne przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, fale uderzeniowe działają na tkanki w następujący sposób:

  1. Uderzenie początkowe: Z użyciem fali uderzeniowej energia akustyczna przenika przez tkanki miękkie i wywołuje mikrotraumy w obszarze docelowym.
  2. Stymulacja metaboliczna: To mikrotraumy powodują stymulację procesów metabolicznych, takich jak uwalnianie czynników wzrostu, aktywację fibroblastów i poprawę przepływu krwi w obszarze leczenia.
  3. Regeneracja tkanek: Procesy metaboliczne pobudzone przez ESWT prowadzą do wzrostu nowych naczyń krwionośnych i regeneracji tkanek, co z kolei przyspiesza gojenie i zmniejsza objawy schorzenia.

Leczenie zaburzeń erekcji ( ED ) :

Fala uderzeniowa o niskiej energii i częstotliwości (LESWT) jest nową, innowacyjną opcją terapeutyczną leczenia zaburzeń erekcji (ED).

Skuteczność LESWT wykazano przede wszystkim wśród pacjentów z naczyniopochodnymi zaburzeniami erekcji. W wyniku zastosowania tej terapii dochodzi do istotnej poprawy w zakresie domeny funkcji erekcyjnej, funkcji śródbłonka naczyniowego i wzrostu średniej punktacji skali twardości erekcji.

Skuteczność LESWT potwierdzono u pacjentów należących do różnych grup w tym u chorych z najbardziej zaawansowanymi naczyniopochodnymi zaburzeniami erekcji. W badaniach nie odnotowano skutków ubocznych zarówno podczas leczenia jak i po terapii, a pacjenci deklarowali wysoki poziom zadowolenia z leczenia. Skuteczność poprawy funkcji erekcyjnej utrzymywała się długoterminowo.

Leczenie ,, łokieć tenisisty ” :

Za pomocą fali akustycznej o precyzyjnie skierowanej energii następuje leczenie chorych tkanek. Fala uderzeniowa przyspiesza proces regeneracji, poprzez pobudzenie metabolizmu tkanek. Poprawia się cyrkulacja krwi, jak również zwiększa się produkcja kolagenu. W przypadku napięć mięśniowych fala uderzeniowa działa rozluźniająco, co też nie jest bez znaczenia w procesie regeneracji tkanek.

Fala uderzeniowa jest to obecnie jedną z najskuteczniejszych metod nieoperacyjnych leczenia „łokcia tenisisty”. To nowoczesna metoda, która świetnie sprawdza się w leczeniu tkanek miękkich nie tylko w medycynie sportowej, ale także przy fizykoterapii osób, które nie są związane ze sportem.

Leczenie ostrogi piętowej :

Ostroga piętowa : częste schorzenie, powstające w wyniku przewlekłego stanu zapalnego, zlokalizowane w obrębie kości piętowej i rozcięgna piętowego.

Alternatywą jest leczenie przy użyciu fali uderzeniowej, które przynosi zadowalające efekty, prowadzące do wyleczenia dolegliwości, a co najważniejsze, nie wymagające interwencji chirurgicznej.

Leczenie rozpoczyna się poprzez aplikację żelu w miejscu charakteryzującym się największym bólem. Następnie terapeuta dobiera liczbę uderzeń oraz parametry, rozpoczynając od ciśnienia 2,5-3 barów, częstotliwości 8-10 Hz i 2500 uderzeń (z możliwością zwiększenia do 3000 uderzeń przy kolejnych zabiegach). Pacjentom z wysoką wrażliwością na ból przed zabiegiem można zaproponować miejscową krioterapię aplikowaną w miejscu schorzenia.

Terapię falą wykonuje się raz w tygodniu (liczba zabiegów to 5-6). Pacjenci są bardzo zadowoleni z efektów leczenia, zgłaszają ustępowanie bólu podczas chodzenia oraz obciążania stopy.